Pośrednik - gwarantem bezpiecznej transakcji !

Przejdź do listy wpisów

Wiele osób decydujących się na kupno lub sprzedaż mieszkania nieświadomie podejmuje bardzo niefortunne i trefne decyzje. Klienci często podpisują umowy, których treść jest błędnie sformułowana i nie posiada podstawowych zapisów chroniących interes kupującego, czy też sprzedającego. Poza tym bardzo często zdarza się, że stan prawny nieruchomości różni się od stanu jaki deklaruje jej właściciel. W związku z tym, coraz więcej osób decydując się na zakup, bądź sprzedaż mieszkania, korzysta z pomocy biura nieruchomości. Dlaczego warto skorzystać z usług agenta i jakie są plusy wynikające ze współpracy z pośrednikiem nieruchomości? 

Przy transakcjach na rynku nieruchomości ryzykujemy często dobytek całego życia, który może być stracony po zawarciu “dziwnych umów”. Słyszymy o ludziach eksmitowanych z własnych mieszkań, które przestają być ich właścicielami, bo zostali wykorzystani przez oszustów. Warto o ten komfort i bezpieczeństwo zadbać na samym początku – mówi agent nieruchomości Barbara Chalińska.

Jakakolwiek czynność dotycząca własności majątkowej wiąże się z dużą odpowiedzialnością, ryzykiem oraz stresem. Każdy kto decyduje się na krok w stronę kupna, sprzedaży lub wynajmu danej posiadłości boryka się z wątpliwościami i obawami związanymi z podjęciem wiążących decyzji. Jak więc zadbać o własne dobro  i w jaki sposób dokonać właściwej transakcji?

Gwarancją bezpieczeństwa w obrocie nieruchomościami jest obecność pośrednika, który czuwa nad całym procesem związanym z kupnem lub sprzedażą danej posiadłości. Rolą agenta jest nie tylko opracowywanie i upowszechnianie informacji o posiadanych ofertach, ale przede wszystkim dokonywanie zabezpieczeń prawnych i finansowych transakcji. To po stronie agenta leży cała odpowiedzialność, gdyby nie dokonał sprawdzenia stanu prawnego i dopuścił do błędnego i co najważniejsze – niekorzystnego dla strony przeniesienia własności, poniósłby z tego tytułu poważne konsekwencje. Agent dbając o dobro klienta, bada stan prawny nieruchomości w oparciu o dokumenty dostarczone przez klientów i księgi wieczyste, dokonuje oględzin nieruchomości i sporządza ich opis, oraz wskazuje i przygotowuje dokumenty niezbędne do podpisania umów.

Każda transakcja jak i każda nieruchomość jest inna. Wachlarz sytuacji, stanów prawnych i związanych z nimi konsekwencjami dla oferty i transakcji jest bardzo szeroki, często zaskakujący. Niejednokrotnie miałam do czynienia z osobami, które były przekonane, że wszystko wiedzą o nieruchomości, którą chcieli sprzedać lub kupić, a po dostarczeniu do biura dokumentów okazywało się, że zanim nieruchomość będzie gotowa do sprzedaży trzeba uporządkować jej stan, lub może lepiej poczekać kilka miesięcy, aby nie stracić wcześniej uzyskanej ulgi, lub aby nie było konieczności opłacania podatku, a to już są kwoty idące w dziesiątki tysięcy złotych.

Dlatego też obecność pośrednika daje nie tylko bezpieczeństwo transakcji, oszczędność czasu ale i  komfort psychiczny. Przede wszystkim daje pewność, że powierzamy wykonanie wielu rzeczy, których nie robimy na co dzień sami, lub na których nie koniecznie musimy się znać, specjaliście, który zadba o nasze dobro i bezproblemowo doprowadzi nas do celu – mówi Barbara Chalińska.